Vánoce, Vánoce za okny straší

10. prosince 2015 v 11:09 | Elianna |  Svěřování se

Každý z nás na ně má jiný názor. Ti mladší z nás se těší, co jim Ježíšek nadělí pod stromek. Starší z nás se těší spíše na peněžní obnos, který tyto svátky často provází místo věcných dárků. Ale co ti, kteří Vánoce rádi nemají?

Možná čekáte, že patřím mezi ně, když jsem onu skupinu vytáhla. OMYL.
Ačkoliv je mi patnáct a už nějakou tu dobu vím, že Vánoce jsou čím dál více brané jako komerční svátek, stále mě ona "Vánoční nálada" nepřešla.
Dalo by se však říct, že už to není to co dřív. Možná se mi to jen zdá, možná je brzy na to, soudit jak letošní Vánoce proběhnou, ale sama bych řekla, že tohle nebudou ty nejlepší Vánoce které jsem kdy zažila.
Jedním z důvodů, je to, co se děje kolem mě.

Zpět však k tématu a mé otázce.
Lidé, kteří Vánoce z nějakého důvodu nemají rádi, jsem málokdy potkala a tak nemám podle čeho soudit, avšak napadá mě pár bodů, podle kterých by se dala jejich "Nelibost" označit.

1. Připodobňování k USA (Finsku):
Podle mého názoru, by české děti měly vyrůstat na našem "Ježíškovi" a ne na "Santa Clausovi", který vznikl někde ve Finsku. Proč by měly české děti věřit v něco/někoho co/kdo žije na tisíce kilometrů od naší země, když máme svého vlastního "přinašeče dárků"?

2.Zmatky a rychlost běžných dní jen proto, že jsou Vánoce:
Další z důvodů proč někteří nemají Vánoce rádi. Všechen ten zmatek a "Co mu koupíme? Co by se jí líbilo? Mobil? Tablet? Nový počítač?"
A co takhle lyže, snowboard, brusle, kolo, míč... Co to, co jsme dostávali MY jako malí? (Možná to blbě zní, když je mi 15, ale uznejte, doba se mění opravdu rychle.)
Kam se podělo, chci tuhle hračku, tuhle panenku, tuhle stavebnici. Tady Merkur, tady Geomag, tady Lego... Jistě, je mnohem snažší koupit nějaký ten tablet, kde existuje určitě aplikace pro to, aby nemuseli kupovat celé lego a mohl si jen klikáním na obrazovku postavit celý hrad...
A není to jen o elekrotice, ale kupovat holkám v 11 letech celou taštičku malovátek? (Uznávám, je mi 15 a maluju se jako normální holka. Make up, řasenka... někdy lesk.)

3.Cukroví, aneb: Péct nebo koupit?
Je snad pravidlem mít na Vánoce nějaké to cukroví. Ať už jste mlsní a nejradši byste chtěli plný obývák perníčků, lineckého, kokosek a dalších cukrovinek, či vám stačí jen několik kousků za den a jinak se bez něj obejdete, jistě uznáte, že není nic lepšího, než vytáhnout z krabice perníček, jen chvíli po tom, co vychladnoul natolik, aby se dal sníst. A tím se dostáváme k pečení.
Jaké jsou podle mě jeho výhody/nevýhody?
1.Víte co tam je. (Protože přeci chcete vědět co jíte, ne?)
2. Uděláte si toho co jíte prakticky kolik chcete, a víte "kolik to bude stát" (Tj. Nekoupíte krabičku za 50 Kč abyste zjistili, že 80% z toho nejíte.)
3.Je na vás, co a jak v daném cukroví uděláte. Chcete experimentovat s chutěmi? Experimentujte! Máte rádi více tohohle než tohohle? Tak si tam té věci přidejte!
4.Můžete si sami se sebou potřást rukou a říct si "Tohle jsem upekl/a, nejspíš mi to jde."

1.Pokud to prostě neumíte, tak vám to Vánoce akorát pokazí. Pro vás tedy je vám prakticky jedno, že ona krabička stojí 80 Kč, je to cukroví a jsou Vánoce, tak ji koupíte.
2.Obvyklá otázka "Kdo to všechno bude jíst?" (A často to končí cukrovím ještě v Únoru a následným vyhazováním)


Zdá se, že více negativit ze sebe nedostanu, jelikož my pečeme každé Vánoce a tak se do role nemohu vžít.

4.Programy v televizy aneb "Bylo nebylo, když ještě hrály pořádné české pohádky"


Pokud vám přijde, že upadají české pohádky v období Vánoc, nejste sami. Nejen že je nahrazují ony Americké komedie, které, a to mi snad někdo potvrdí, v dabingu stejně zní strašně a ty vtipy, které by se logicky neměly překládat, jsou přeloženy a udělány do "rádoby vtipné podoby", nebo je nahrazují jen přiblbými poznámkami.
Neříkám, že když zapnete ČT1 nebo ČT2 nebude tam "Tři oříšky pro Popelku, nebo třeba 12 Měsíčků", ale přepněte na Primu a bude tam Addamsova rodina a jiné americké filmy. (Pozn. Já osobně mám Addamsovu rodinu ráda, ale jako příklad mě nenapadlo nic jiného.)
Jediná pohádka, kterou snesu a dokonce ji mám v období Vánoc velmi ráda, je známá ruská pohádka Mrazík.
Ostatní "rádoby pohádky", které začínají v dnešní době opouštět pouze scénáristovu hlavu a vezmou na sebe podobu příběhu před kamerou jsou pro mě však spíše marný pokus o "obnovení" pohádek v televizi.

To je nejspíš vše, více mě toho nenapadá a jsem za to ráda.

Zbývá snad jen popřát Vám,
Veselé ČESKÉ Vánoce a mnoho štěstí do Nového roku! 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama