Otáčení listu může znamenat poslední stránku knihy

20. března 2016 v 14:28 | Elianna |  Svěřování se

Tak jsem zase u toho. Tentokrát jsem opravdu neměla odvahu s blogem znova seknout. Nejen že bych si stejně za pár týdnů/měsíců chtěla udělat nový, ale taky jsem si slíbila, že na tomto blogu už prostě zůstanu. I kdybych na něj měla mít málo času.

Takže jsem zpět, plná fantazie a naděje, že konečně dotáhnu tento blog alespoň k několika desítkám článků. A pokud budu moc sebevědomá, tak ke stovkám.

Nevím jestli mi prostě psaní není souzeno, nebo je to jen tím, že jsem nerozhodný člověk a nedokážu u jednoho tématu vydržet na dlouho. Snad to bude i tím, že už jsem vyzkoušela mnoho blogů, které mi však stejně nevydržely...

Pokud se však najde někdo, kdo na tento blog i tak přijde a přečte si tento článek, dozví se o mně pár informací.

Mé jméno je Eliška (Eww, nemám ho ráda). V únoru mi bylo 16 let a studuju na střední odborné škole v Luhačovicích, obor Informační procesy ve firmách a institucích. Hodně se zajímám o psaní a hudbu (Pokud to tak můžu říct, protože přeloženo je to asi jako "Ráda píšu povídky ale málokdy je dopíšu" a "Často si zpívám a skoro 24 hodin mi hraje v hlavě hudba". Takže asi takto bych to zhrnula.

A na závěr, na tomto blogu se budou převážně objevovat mé kecy a občas nějaká ta povídka, nebo odkaz na ni.

Tak u příštího článku na viděnou! Zdraví nová blogová autorka Elianna
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Albertvof Albertvof | E-mail | Web | 7. června 2018 v 14:51 | Reagovat

The men's prostate is central to the a part of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate related is located just as you're watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, also known as prostatitis, is among the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 years. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common coming from all forms of prostate infection. It is due to bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be brought on by trauma to the urinary tract or by infections from other regions in the body. A patient may feel testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal of the prostate defect followed by making use antibiotics and NSAIDs to treat the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to create what causes these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other believe intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some with the actions you can take to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for our health and wellbeing and it'll also keep the urinary track clean.

2. Some studies claim that a few ejaculations per week will assist to prevent prostate type of cancer.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most important measure to consider to ensure a healthy prostate is always to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you need to go for prostate examination at least once annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama