Duben 2016

Ana a mé "názory na ni"

9. dubna 2016 v 12:29 | Elianna |  Recenze na vše k čemu mám co říctDnešním tématem bude, jak jste někteří možná už pochopili, o anorexii.
Předem říkám, že sama jsem nikdy nebyla, a ani nechci být, anorektička, takže vše napsané bude čistě můj pohled na "Ana svět". Nic víc. Dejme se tedy do toho.

Vlastně jsem nikdy neznala nikoho, kdo by Anorexií trpěl, nebo nad ní uvažoval, tudíž nemohu říct nic z vlastní zkušenosti. Zato jsem posledních pár dní projela mnoho "Pro ana" blogů a holt jsem si nějaký ten obrázek udělala. A jaký že je?

Zaprvé je jasné, že tato nemoc je psychická, tudíž ji nejde svádět na "Měla jsem otřes mozku a teď mám anorexii". A to mě přivádí k otázce... CO se sakra musí stát abych se postavila před zrcadlo, chytila si kůži na břichu (samozřejmě s malým množstvím podkožního tuku, který mají prostě všichni) a řekla si "Je mi 16 a 60kg je na mě moc, musím zhubnout tak 20kg"?
Jsou to přátelé? Holky v časopise vyrezušované přes pc? "Sexy modelky"?

Taky jsem si všimla dvou zásadních věcí. A asi bych to mohla rozdělit do dvou skupin. Začněme tedy tou první a to "lepší", pokud to tak mohu říct.

Skupina 1: Hlídači

Tato skupina je, jak už jsem řekla, ta lepší. Tihle lidi vyloženě nehladoví, naopak jedí vcelku normálně často. Asi jako bysme měli jíst jako zdraví lidi. Co z nich však dělá anorektiky, je styl jejich jezení...
Zatímco my si klidně vlezeme půlkou těla do ledničky (Tedy alespoň JÁ, ale pst.) a prostě si vybereme tohle máslo, tuhle papriku, tohle mléko, tenhle sýr a podobně, tihle lidi se do ledničky nějakou dobu dívají, berou jídlo do ruky, pročítají si kolik má Kcl a podobných, pro "nezasvěcené" naprosto nepotřebných informací.

Skupina 2: Hladovky

Tak tady se asi nebudu muset moc rozepisovat, protože každému hned dojde jak tyhle holky (Ano nejsou to jen holky, ale "znám" převážně anorektičky než anorektiky) hubnou.
Takže to máme za jeden den dva jogurty, tři rohlíky, dva litry kafe, nebo čaje... Hmm... Minimálně šest cigaret (Protože ty potlačují chuť k jídlu).
Pak samozřejmě, vedle cigaret, si "nezapomeňte" vyčistit zuby po každém jídle, protože přeci nebudete jíst s pachutí pasty na zubech ne? (Z vlastní zkušenosti můžu říct že jablko po vyčištěných zubech je oprovdu na zvracení hnusná chuť...)

Nedá se říct, která ze skupin je horší... Obě stejně vedou k anorexii. Sama bych se však přiklonila k té druhé, protože nejíst vůbec, je asi horší, než jíst málo. Nevím však jestli jako "jídlo" můžu považovat jednu ovesnou kaši, bílý jogurt s jablkama a večer knackerbrot s odtučeněným sýrem...

A co vy? Potýkali jste se někdy s anorexií? Znali někoho kdo jí trpí, nebo trpěl? A jaký názor máte vy na rozhodnutí lidí, kteří jí trpí?